Болехів. Взаємини Ольги Кобилянської з Наталією Кобринською (до 158-ї річниці від дня народження Ольги Кобилянської)
Наталію Кобринську з багатьма видатними жінками, її сучасницями, пов’язують якщо не літературні, то суспільні проблеми. Знайомство з Ольгою Кобилянською зародилось на родинно-побутовому рівні через посередництво доктора Атанаса Окуневського, який дістав посаду лікаря в містечку Кімполунг на Буковині, де в той час жила родина Кобилянських. Окуневський був близьким родичем Наталії Кобринської. Саме в сім’ї Озаркевичів, батьків Н.Кобринської, виховувалась Софія Окуневська, яка залишилася без матері. Напевно, Н.Кобринська невдовзі завітала до Кімполунгу, щоб побачитися з Софією, і тут пізнала скромну молоду дівчину з родини Кобилянських - Ольгу. Сюди ж приїжджав брат Н.Кобринської Євген Озаркевич, привозив для Ольги книжки.
Дослідники припускають, що знайомство двох письменниць відбулося в 1881 році. В автобіографії Ольга Кобилянська зазначає: «В той час я познайомилась із своячкою Софії Окуневської, а то з письменницею Наталією Кобринською».
Взаємини між Кобринською і Кобилянською, що започатковані на товариському рівні, згодом набули іншого характеру. Н.Кобринська залучила О.Кобилянську до участі в жіночому русі, сприяла публікуванню її перших творів. 1893 року О.Кобилянська взяла участь у виданні альманаху «Наша доля», що його видала Кобринська. Заохочена Кобринською, Кобилянська виступила одним з ініціаторів заснування «Товариства жінок на Буковині». Про спільні інтереси, про дружні стосунки між обома письменницями свідчить той факт, що Ольга Кобилянська не раз бувала в Болехові, листувалася з Н.Кобринською. Вперше О.Кобилянська відвідала Болехів в 1889 році, про що залишила запис у щоденнику: «Тут мальовничі околиці, гарні листяні ліси, тихі, сховані серед зелені села. Я мешкаю у Кобринської, вона дуже інтелігентна і справді обдарована жінка… Щоправда, вона багато старша, більше читала». Побут у Болехові залишив ще один слід у думках Ольги. Тут вона вперше зустрілась із наскрізь інтелектуальним середовищем, іншим, ніж на Буковині. Люди, що їх вона зустріла в гостинному домі Озаркевичів, не вважали мистецтво прикрасою буднів, а жили для нього й суспільних справ. З цього приводу письменниця занотовує в щоденнику: «Багато говориться про соціальні права й літературу, а головне про жіноче питання-багато дечого я чую перший раз і хочу собі це добре запам’ятати». Тут, у Болехові, в домі Озаркевичів, Ольга Кобилянська зустрілась із ще одним новим для неї явищем - українською мовою в ужитку інтелігентної верстви. Різниця у віці не була перешкодою для творчої дружби між Кобилянською і Кобринською. З роками зв’язки між письменницями зміцнювались, у багатьох випадках погляди на життя, на суспільні процеси співпадали. Ольга Кобилянська набагато пережила Н.Кобринську, але зберегла на все життя теплі спогади про свою старшу посестру.
За матеріалами фондів Музею історії м.Болехова ім.Р.Скворія
Збірник «Наталія Кобринська і Болехів. 2006-2007»
Коментарі до матеріалу
Додати коментар
Популярне на сайті
Стрічка коментарів
"нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів! З нетерпінням чекаю на наступні сюжети