Болехів. Синагога (з історії діяльності)
Сьогодні у Болехові збереглася синагога та єврейське кладовище. Синагога збудована в першій половині ХІХ ст. Була однією з найбільших в околицях.
Функціонувала до нацистської окупації (1942 р.) Внутрішній інтер’єр був зруйнований і знищений. За розповідями болехівчан, нацисти організували тут склад, де зберігали відібране в євреїв золото, ювелірні золоті прикраси та інші цінності. Одразу після війни, за радянської влади, тут розмістили «Заготзерно». В 1959 році колишню синагогу перетворили на клуб працівників шкіряної фабрики «Клуб шкіряників», провівши перебудову і реконструкцію за проєктом Ю. Доскоча. На першому поверсі влаштували танцювальний зал, а на другому – глядацький зі сценою і кріслами. Кімнати на сходовій клітці пристосували під адміністративні та складські приміщення. Галерею для жінок переобладнали під кінобудку. На початку 90-х рр. минулого століття споруду передали на баланс Болехівського об’єднання промислових підприємств. На першому поверсі синагоги влаштували швейний цех. В 2001 році підприємство збанкрутувало і споруду передали на баланс Болехівської міської ради. Сьогодні, на жаль, не маючи застосування і належного збереження, будівля руйнується і тому потребує капітального ремонту. Синагога в Болехові - це один з небагатьох успішних єврейських штетлів Галичини зі своєю історією.
За матеріалами фондів Музею
Коментарі до матеріалу
Додати коментар
Популярне на сайті
Стрічка коментарів
"нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів! З нетерпінням чекаю на наступні сюжети