Той далекий холодний листопад
У ці листопадові дні ми згадуємо події Листопадового Чину. 98 років минуло від тоді, коли сотник Дмитро Вітовський віддав наказ роззброїти всі військові формування Австрійської імперії і передати владу Українській Національній Раді та Українському Головному Військовому Комісаріату, здійснивши військовий переворот. 1 листопада 1918 року на частині українських земель, що входили до Австро-Угорської імперії була створена ЗУНР – держава.
З історії. Після розпаду в жовтні 1918 року імперії на кілька незалежних держав, патріотичні сили Західної України вдалися до ряду заходів зі створення власної держави. Зокрема, в період із вересня 1918 року у Львові було створено Український Головний Військовий Комісаріат (голова – сотник Легіону Українських Січових Стрільців Дмитро Вітовський), Українську Народну Раду (УНР) – політичний представницький орган українського народу в Австро-Угорській імперії. 19 жовтня 1918 року було проголошено Українську державу на всій українській етнічній території Галичини, Буковини і Закарпаття. Президентом УНР було обрано Євгена Петрушевича. УНРада, мотивуючи свої наміри правом українського народу на власну державу, звернулася до австрійського уряду з питання про передачу їй усієї повноти влади в Галичині та Буковині, на що отримала категоричну відмову. Тоді було вирішено взяти владу у Львові збройним шляхом. У ніч із 31 жовтня на 1 листопада 1918 року стрілецькі частини, які очолював сотник Дмитро Вітовський, зайняли всі найважливіші урядові установи в місті. Таким чином, було створено Західно-Українську Народну Республіку, до складу якої увійшли українські етнічні землі – Галичина, Буковина та Закарпаття. У той час Польща, не бажаючи втратити Галичину розпочала військові дії, внаслідок яких уряд ЗУНР переїжджав до Тернополя, Станіславова, а також перебував у екзилі в Кам’янці-Подільському. Важливим здобутком діяльності ЗУНР було урочисте проголошення 22 січня 1919 року в Києві Акта про Злуку ЗУНР і УНР в єдину соборну Українську Народну Республіку. Екзильний уряд ЗУНР припинив існування 15 березня 1923 року.
З нагоди 98-ої річниці проголошення ЗУНР в загальноосвітній школі №1 Болехова 3 листопада працівники музею та бібліотеки провели для 9-х класів годину історії «Той далекий холодний листопад». Розмова велася про історичні події проголошення ЗУНР на наших теренах, а також про відзначення у сьогоднішній час, що сприяє зближенню тих уже далеких подій до осмислення сучасної боротьби проти московського агресора.
Тернистим є шлях нашого народу за вільну і суверенну Україну. Нам варто завжди пам’ятати про значущість ЗУНР і робити висновки, враховуючи в побудові незалежної України всі помилки, які були допущені протягом нашої історії, бо і сьогодні українці героїчно відстоюють незалежність Української держави на сході України, продовжуючи традиції попередників.
Коментарі до матеріалу
Додати коментар
Популярне на сайті
Стрічка коментарів
"нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів! З нетерпінням чекаю на наступні сюжети