» » Подорож з Волині на Бойківщину: від Лесі Українки - до Наталії Кобринської
0
0
Закрити меню
Про музей Заходи, виставки та експозиції Співробітники Видання та наукова діяльність Відвідувачам Фотогалерея Відеогалерея Фонди


Подорож з Волині на Бойківщину: від Лесі Українки - до Наталії Кобринської

опублікував Оксана Півень 22-02-2018, 10:45

Напередодні дня народження Лесі Українки до Болехова завітали голова Ковельської жіночої громадської організації «Союз Українок» Олена Місюра та Іван Сидорук, заслужений працівник культури України, директор Ковельського парку-музею архітектури та побуту Полісся. Пані Олена залишила в дарунок для музею книгу-хроніку діяльності районної організації Союзу українок. І. Сидорук, уродженець Волині, вивчає рідне Полісся в польових експедиціях. Подорожуючи Україною, досліджує культурно-освітні та громадські зв’язки своїх краян з відомими представниками різних етнографічних регіонів: Тараса Шевченка, Івана Франка, Михайла Гаврилка...
Цей візит волинян не був випадковим. Поштовхом до подорожі послужило ім’я М. Гаврилка, діяльність якого тісно пов’язана з Болеховом і Ковелем. Як митець, в Болехові він творив свою Шевченкіану, як чотар УСС в складі австро-угорських військ визволяв Болехів у 1915 р. А вже наступного року як посланець січових стрільців разом з Дмитром Вітовським та Миколою Саєвичем спільно виступили на зросійщену Волинь з метою привернення українського населення до ідеї самостійної Української держави. Особлива роль відводилась їм у відкритті українських шкіл, в тому числі й у Ковелі.
А ще в Івана Сидорука було нестримне бажання побувати на бойківській землі, де жила й творила Наталія Кобринська, де ступала нога Івана Франка. Він мріяв побачити альманах «Перший вінок», спільне видання Наталії Кобринської та Олени Пчілки, в якому опублікована рання поезія Лесі Українки.
Відвідини Болехова почались із візиту до міської ради, до міського голови. Ознайомлення з історією Болехова продовжилося в музеї. Тут для гостей провели змістовні екскурсії, організували творчу зустріч учнів та вчителів ЗОШ № 1 з Іваном Сидоруком. Слухачі дізнались багато цікавого й незнаного про край «Лісової пісні», про визначних діячів Волині і Полісся. Приємною несподіванкою для гостя стала звістка про перебування в Болехові Олексія Ошуркевича і його працю в районній газеті наприкінці 60-х рр. минулого століття. Повернувшись на рідну Волинь, Ошуркевич очолив відділ фондів Волинського краєзнавчого музею, був його науковим співробітником. Довгі роки підтримував зв’язки з Романом Скворієм і всіляко сприяв йому у пошуках першоджерел для написання історії Болехова. Іван Сидорук вважав волинянина своїм учителем на краєзнавчому поприщі, тому зацікавився болехівським періодом життя Ошуркевича, особливо його епістолярною спадщиною.
Подорож І. Сидорука та його дитячої ватаги до бойківського містечка завершилась відвідинами художньої школи та мандрівкою місцями історичних пам’яток. На знак вдячності гість передав до музею книжкові видання поліського краю, дарунки від музею Лесі Українки в Колодяжному, Ковельської районної бібліотеки, творчі роботи учнів Ковельської художньої школи та інші цікаві й оригінальні речі.
Минуло небагато часу від цих відвідин, а І. Сидорук вже повідомив нас, що з нагоди Міжнародного дня музеїв у Волинському краєзнавчому музеї проходитимуть наукові читання з нагоди 85-річчя від дня народження Олексія Ошуркевича – етнографа, фольклориста, лауреата Всеукраїнської премії ім. П. Чубинського, обласних премій ім. М. Куделі та В. Гнатюка, заслуженого працівника культури України. Краєзнавці Волині, сподіваючись на співпрацю, запрошують нас приєднатися до цих ювілейних заходів.
Фотографії до матеріалу


  • Коментарі до матеріалу
    Додати коментар
    Додати свій коментар:
    Ваше Ім’я:
    Ваш E-Mail:
    Це код:
    Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
    Введіть сюди:
    Стрічка коментарів
    29 січня 2022 18:27
    ...
    "нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
    26 жовтня 2021 18:44
    ...
    Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
    26 жовтня 2021 18:43
    ...
    я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
    Галя Кулик Баран
    21 квітня 2021 15:29
    ...
    Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів!  З нетерпінням чекаю на наступні сюжети
    Designed by Lyminec Studio
    Напишіть нам RSS Для людей з вадами зору
    Нагору