» » РІЗДВО ось-ось застукає в наші двері
0
0
Закрити меню
Про музей Заходи, виставки та експозиції Співробітники Видання та наукова діяльність Відвідувачам Фотогалерея Відеогалерея Фонди


РІЗДВО ось-ось застукає в наші двері

опублікував Оксана Півень 24-12-2020, 10:15

РІЗДВО ось-ось застукає в наші двері. Наповнить домівки свіжими пахощами ялинки, присмачить медом кутю, задзвенить дитячими голосами у колядках, запалить від Вифлеємської зорі свічку радості й надії... Тоді збереться вся родина за святвечірнім столом, аби у злагоді і мирі відзначити День приходу на світ СИНА БОЖОГО. До цього особливого вечора всі готуються заздалегідь.
До Різдва на Україні готувалися ще з літа. Під час жнив перший сніп збіжжя залишали необмолоченим. До нього додавали також по кілька стеблин з інших злаків. Власне, цей сніп і вносили до хати в надвечір'я РІЗДВА ХРИСТОВОГО. Називали такий сніп по- різному: дідух, дід... У наш час є майстри, які виготовляють дідух - справжні витвори мистецтва, випливаючи зі збіжжя деревце з трьома ніжками. 
Приготування до РІЗДВА охоплювали всі сторони життя української родини. Люди заготовляли доволі їстивних припасів, виготовляли різні наливки тощо. Прибирали до свят хату, білили стелю і стіни, мастили глиною долівку... Всюди розвішували вишиті рушники.
Традиційні в наш час ялинки в хатах українців з'явилися аж у першій половині ХХ сторіччя. Щоправда, у багатших родинах духовенства та інтелігенції ялинка зайняла своє місце набагато раніше. Ставили ялинку також у церкві. Прикрашали ялинку свічниками, горішками, яблучками, тістечками, спеченими вдома.
До свята мав бути наведений порядок і на подвір'ї, і в господарстві. Все, що було позичене, треба було повернути додому і покласти на місце. Приготування до свят полягало також і в тому, щоб навчитися колядувати, віншувати, підготувати вертеп - різдвяну виставу, змайструвати звізду. Все це робили заздалегідь.
Крім того, що треба було навести лад у господарстві й у хаті, наготувати багато смачних страв і вивчити багато колядок, душу також належало приготувати до того великого свята. У родинах дотримувалися Передріздвяного посту, що в народі має назву Пилипівка. Напередодні РІЗДВА приступали до сповіді та Святого Причастя.
Фотографії до матеріалу


 • Коментарі до матеріалу
  Додати коментар
  Додати свій коментар:
  Ваше Ім’я:
  Ваш E-Mail:
  Це код:
  Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
  Введіть сюди:
  Стрічка коментарів
  29 січня 2022 18:27
  ...
  "нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
  26 жовтня 2021 18:44
  ...
  Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
  26 жовтня 2021 18:43
  ...
  я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
  Галя Кулик Баран
  21 квітня 2021 15:29
  ...
  Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів!  З нетерпінням чекаю на наступні сюжети
  Designed by Lyminec Studio
  Напишіть нам RSS Для людей з вадами зору
  Нагору