Різдвяний калейдоскоп
Так називалася виставка різдвяних та новорічних листівок, яка діяла в музеї історії міста Болехова імені Романа Скворія впродовж новорічно - різдвяних свят. До уваги відвідувачів було представлено 125 поштових вітальних листівок, які датовано з 70-х років минулого століття до сьогодення з фондів музею та з приватних колекцій болехівчан.
У святкові дні ми вітаємо один одного, бажаючи щастя, здоров’я, миру та злагоди, а донести наші почуття, долаючи простір і час, допомагає вітальна листівка. Традиція побажань з приводу Різдвяних свят у письмовій та усній формах належить до найдавніших, але тільки з появою ілюстрованої листівки розширилися географічні межі привітань, які згодом набули масового характеру. Мода на ілюстровані вітальні святкові картки прийшла в Україну на межі ХІХ та ХХ століть. Приблизно тоді ж з’явилися святкові листівки і в Галичині, які було прийнято надсилати своїм рідним та близьким на найбільші свята у році.
В українських листівках найпопулярнішою була тема Різдва, проте часом зустрічаємо мотиви новорічні та йорданські. На виставці були представлені листівки з зображенням традиційного для святкування народження Ісуса Христа – Вертепу, зображення Церкви, Віфлеємської зірки, колядників, родини за Святою вечерею, Діви Марії з маленьким Ісусом, поклону пастухів та трьох царів, а також зображення Народження Спасителя світу, які супроводжувалися текстами колядок. Географія листівок обширна: деякі видруковані в Україні, є примірники і з-за кордону - діаспорні привітальні листівки зі США, Канади і Польщі. Такі поштівки не тільки нагадували закордонним українцям про батьківщину. Їх розповсюджували для збору коштів на підтримку боротьби за незалежність України. До традиційних привітань на листівках додавали вірші з вірою в перемогу та силу українського духу. Тут, на виставці, можна було прослідкувати історію листівки, побачити зміни, яких вона зазнала, пройшовши крізь роки. Пожовклі від часу, одинарні та подвійні, об’ємні, мальовані, друковані, з фото, з тисненням, але мистецьки оформлені листівки з різдвяними сюжетами стають частинкою свята. Така святочна поштова картка була знаком щирих родинних зв’язків, дружби, симпатії, вона засвідчувала глибоку повагу і певний пріоритет адресата. Кожен, хто бере до рук таку поштову картку, поринає у світ далекого дитинства і юності, коли з приходом свят світ здавався таким великим і добрим. Давні листівки були простіші, аніж теперішні, але мали традиційні українські сюжети, як-от: люди йдуть до церкви чи сім’я за Святою вечерею. Проте ті листівки, які збереглися, є справжнім скарбом та прикрасою експозиції музею. Зрештою, що б не було зображено на різдвяній листівці, у людини, яка хоч раз побачила таку велику кількість різноманітних листівок, народжується відчуття свята, дитинства та чуда
Хочеться вірити, що сьогодні, коли ми у новому тисячолітті, так званому електронному спілкуванні через інтернет, все-таки збережеться традиція наших пращурів і ми вітатимемо наших близьких і знайомих зі святами саме листівками. Варто зробити все можливе, щоб популяризувати нашу українську листівку, адже споконвіку вона віддзеркалювала актуальні події, та несла часточку української культури не тільки на наші землі, але і за межі нашої держави. Така виставка різдвяних та новорічних листівок є символом відродження традиції живого спілкування, дає уявлення про еволюцію відкритої поштової листівки від досить простих форм до зразків оригінального сучасного дизайну, що став можливим завдяки розвитку нових технологій.
Коментарі до матеріалу
Додати коментар
Популярне на сайті
Стрічка коментарів
"нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів! З нетерпінням чекаю на наступні сюжети