» » Майстер-клас ляльки-мотанки від Оксани Стефанишин
0
0
Закрити меню
Про музей Заходи, виставки та експозиції Співробітники Видання та наукова діяльність Відвідувачам Фотогалерея Відеогалерея Фонди


Майстер-клас ляльки-мотанки від Оксани Стефанишин

опублікував Оксана Півень 17-05-2017, 14:45

В музеї історії міста Болехова імені Романа Скворія 17 травня пройшов майстер-клас із виготовлення ляльки-мотанки. Цього разу присутні мали можливість поринути в таємничий світ наших предків-світ традиційного українського символу-оберегу. Серед учасників майстер-класу були керівники гуртків Будинку дитячої та юнацької творчості в Болехові – Галина Лохман, Марта Долішня зі своїми вихованцями. Провела майстер-клас майстриня з Борислава доктор технічних наук, член-кореспондент УНГА, людина неординарна, в душі з великим творчим потенціалом - Оксана Стефанишин.
Протягом травня в музеї діяла тимчасова експозиція виставки ляльки-мотанки «Натхненний Богом світ краси». Болехівчанам майстриня п.Оксана презентувала близько сотні не схожих одна на одну творчих робіт. Це – і ляльки зернівки, і нерозлучники, і лихоманки, і десятиручки, і цілі композиції виробів. Багато відвідувачів навіть зацікавилися виготовленням ляльки-мотанки. Тому в музеї і відбувся майстер-клас.
Почався захід з теорії: цікавого оповідання майстрині про ляльку-мотанку. Пані Оксана розповіла про походження і призначення такої сакральної іграшки. «Ляльки-мотанки були відомі ще у давньослов'янські і трипільські часи. Це була не просто іграшка, вважалося, що вона захищала людину від неприємностей і лиха. Здавен у кожній родині лялька-мотанка виконувала роль оберегу, була символом мудрості, берегинею роду, символом материнства та зв’язку між поколіннями. Такі мотанки виконували різні функції: одні охороняли житло, інші - дітей, а ще інші - сон, берегли господарство, допомагали молодим дівчатам вийти заміж і таке інше. Лялька-мотанка відрізняється від звичайної іграшки відсутністю обличчя. За старовинним повір'ям, через обличчя в ляльку вселяється душа, а душа буває доброю чи злою…»,— розповіла п. Оксана Стефанишин. Темою заняття було виготовлення ляльки «Капустки». «Така лялечка допоможе вам вийти заміж. Її виставляють у вікно, щоб притягувала до будинку найзавидніших женихів. З цією лялечкою влаштовують обрядові перевірки хлопців: дивіться, як хлопець бере ляльку в руки, на що увагу звертає, як і що в лялечці розглядає. За відношенням хлопця до ляльки видно його готовність одружитися. Придивіться уважно і критично, щоб не помилитися і не прийняти бажане за дійсне. Спосіб створення цих ляльок: скручування, змотування, зв'язування та накладання тканини на тканину. Голка при виготовленні ляльки-мотанки не використовується. Характерною деталлю є хрест замість обличчя, виплетений з різнокольорових ниток, переплетених таким чином, що на їх перетині утворюється квадрат. Це стародавній сакральний хрест-хрест у колі»,- пояснила майстриня.
Учасники заходу зі світлими думками поринули у роботу. В приємному спілкуванні з позитивними думками пройшов час і як результат - кожен має вланоруч приготовлений подарунок вкладеною енергетикою душі- ляльку «Капустку». Прекрасна аура пані Оксани об’єднала в творчій праці і працівників музею. Такий майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки - це терапія, яка допомагає відкрити творчу особистість, індивідуальність кожної людини. Завдяки такому заходу лялька-мотанка приходить з таємничого світу наших предків у сучасність і піде в майбутнє.
Фотографії до матеріалу


  • Коментарі до матеріалу
    Додати коментар
    Додати свій коментар:
    Ваше Ім’я:
    Ваш E-Mail:
    Це код:
    Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
    Введіть сюди:
    Стрічка коментарів
    29 січня 2022 18:27
    ...
    "нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
    26 жовтня 2021 18:44
    ...
    Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
    26 жовтня 2021 18:43
    ...
    я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
    Галя Кулик Баран
    21 квітня 2021 15:29
    ...
    Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів!  З нетерпінням чекаю на наступні сюжети
    Designed by Lyminec Studio
    Напишіть нам RSS Для людей з вадами зору
    Нагору