0
0
Закрити меню
Про музей Заходи, виставки та експозиції Співробітники Видання та наукова діяльність Відвідувачам Фотогалерея Відеогалерея Фонди


Зенон-Володимир Петеш

опублікував Оксана Півень 24-05-2022, 16:20
23 травня минуло 30 років з дня смерті Зенона Петеша. 
Відомий майстер скрипки, «український Страдіварій» народився 2 червня 1906 року в Болехові в сім’ї урядовця сільзаводу. Закінчив народну школу в Болехові, класичну гімназію в Стрию, пройшов обов’язкову військову службу. Досконало вивчив музичну грамоту. Був активістом «Просвіти», керівником струнного ансамблю. Зацікавився будовою скрипки як інструмента.         В 1927 році поїхав до Варшави, де вступив на науку до українського майстра скрипок Дмитра Дідченка-Задунайського на 10 років, згодом став партнером свого вчителя.
В 1944 р. Зенон Петеш переїхав до Німеччини, а звідти через п’ять років – до США. Працював у Філадельфії (фірма «В. Менінґ і син»), в Чикаго (фірма «В. Луїс і син»). Після виходу на пенсію був радником у цій фірмі. Водночас творив самостійно. Саме тоді прийшло до нього велике визнання.
Скрипки Петеша щодо звучання не різняться від творів майстрів Ґаурнерів, Берцонів, Ґуадаґнінів. Він виготовив самостійно 54 скрипки. Міжнародна репутація майстра визнана дипломом Світової Федерації майстрів-артистів будови смичкових інструментів. Ім’я висококваліфікованого майстра Зенона Петеша широко відоме у світі.
В еміграції належав до товариства «Бойківщина». Спільно з дружиною Іреною заснував при НТШ стотисячний стипендійний фонд допомоги студентам, які навчалися гри на смичкових інструментах і пропагували українську музику. Подружжя Петешів стало одним з фундаторів собору Володимира і Ольги в Чикаго.
З. Петеш помер 23 травня 1992 року. Похований на українському цвинтарі св. Миколая в Чикаго.
Будинок, де народився майстер скрипки, стоїть на розі вулиць Січових Стрільців під № 94 і Зенона Петеша. На початку 90-х років цій невеличкій вулиці присвоєно його ім’я. А в 2003 році на родинному будинку стараннями племінниці Деонізії Федів-Ільків встановили меморіальну дошку (скульптор і архітектор – подружжя Галини і Володимира Римарів).

                                          Науковий співробітник Музею історії
                                         м.Болехова ім.Р.Скворія, Г.Якимів
  За матеріалами фондів Музею
Фотографії до матеріалу

  • 1
  • 2
  • Фотографії до матеріалу

  • 1
  • 2

    Коментарі до матеріалу
    Додати коментар
    Додати свій коментар:
    Ваше Ім’я:
    Ваш E-Mail:
    Це код:
    Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
    Введіть сюди:
    Стрічка коментарів
    29 січня 2022 18:27
    ...
    "нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
    26 жовтня 2021 18:44
    ...
    Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
    26 жовтня 2021 18:43
    ...
    я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
    Галя Кулик Баран
    21 квітня 2021 15:29
    ...
    Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів!  З нетерпінням чекаю на наступні сюжети
    Designed by Lyminec Studio
    Напишіть нам RSS Для людей з вадами зору
    Нагору