Пам’яті ЮРІЯ ПРОНЕНКА (до 6-ї річниці з дня смерті)
Обірвалась мить його життя...
…відсутніх в житті не буває.
Є тільки присутні, яких вже нема.
Та совість і пам’ять не раз нагадають
Про тих, що прожили життя недарма.
Ці слова Юрій Проненко присвятив іншій людині, яку добре знав і цінував - Романові Скворію з нагоди посмертного ювілею. А сьогодні ті слова говорять про нього самого, бо 4 лютого 2015 року автор передчасно пішов із життя. Болехів укотре зазнав болісної втрати.
Юрій Проненко – вчитель історії і викладач філософії, майстер спорту з боксу і спортивного скелелазіння, поет і прозаїк, художник, який щоразу дивував нас невтомністю і новизною. Він з однаковим захопленням долав гірські вершини і вершини Парнасу. Словом і пензлем передавав довершеність людини і природи через призму свого світосприйняття або, як вважав сам митець – через гори. Він ні в чому не терпів фальші. Був цікавим співрозмовником, щирим і відкритим у спілкуванні. Ніколи не шукав легкого шляху. Переборюючи важку недугу, не нарікав, не скаржився, а намагався встигнути викласти свої думки на папір і полотно словом і мазком пензля… Зумів віднайти у собі сили, щоб піднятися на вершини Альп. Ці враження й відчуття відродили прагнення творити щось нове, досі невідоме.
В долі Юрія Проненка тісно переплелися Донеччина й Галичина. В тому синтезі спалахнула іскра таланту і вигранилася його неповторність. Народився Ю. Проненко 31 травня 1947 р. в місті Добропіллі Донецької області у сім’ї вчителів. Дитячі роки пройшли у місті Буську на Львівщині. Тут закінчив восьмирічну школу. Згодом родина повернулася на Донеччину, де він здобув середню освіту. Військову службу проходив на флоті (1966-1969), після якої деякий час працював тренером. В 1977 році закінчив історичний факультет Львівського університету. Відтоді мешкав у Болехові.
Від батьків Ю. Проненко перейняв глибоку пошану до української культури і любов до рідної мови. Читати навчився в чотирирічному віці, а в п’ять уже зачитувався «Кобзарем». Ця книга стала визначальною у житті і творчості митця. Свою останню виставку художніх полотен, яка експонувалася в музеї історії міста Болехова імені Романа Скворія наприкінці 2013 року, він присвятив 200-літтю Тараса Шевченка.
Займав активну громадянську позицію. Започаткував відродження справи випуску газети в нашому місті («Джерело», 1994-96 рр. і «Зоряниця», 1996-98 рр.). Юрія Проненка бачили на сцені в ролі козацького старшини у виставі «Гетьман Дорошенко» Людмили Старицької-Черняхівської та в складі народного аматорського ансамблю «Народні джерела». Живописом почав займатися з 1988, а через два роки з’явились перші поетичні рядки, які стали основою для збірки «Розтривожені думи». Пізніше у Львові вийшла книга поезії, прози, живопису «… І мить життя» (2005). А ще є електронні версії книг: «Люди і скелі», «Де небо й гори». За особливий внесок у відродження культури нашого краю нагороджений медаллю «За заслуги перед Прикарпаттям».
Мистецтво Юрія Проненка – це миті життя, з яких складається Всесвіт з його буденністю і високою духовністю, відкритістю і таємничістю. У «Триптиху» звучить тривога за майбутнє людства і його власне розуміння істини буття. Художні роботи митця - його душа і внутрішній світ. Від зимових пейзажів віє спокоєм і легким сумом. Картини весни і літа, що вражають буйноцвіттям кольорів, викликають почуття піднесеності, приємного очікування, бажання долати вершини. Осінні ж пейзажі наповнені енергією радості, впевненістю в завтрашньому дні.
В своїй творчості автор прагнув пізнати, насамперед, себе. Для нього це був не лише спосіб самовираження, але й доторк до прекрасного, до цілісності і єдності. Творчість приносила йому задоволення і наповнювала змістом життя.
Він сприймав мистецтво як елемент формування філософського світогляду. Юрій Проненко вчив своїх студентів мислити, пізнавати людське буття у всіх його проявах, робити свій власний вибір.
Він не шукав визнання заради слави. Творив, бо цього прагнула його душа. Писав так, як підказувало йому серце. Говорив правдиво й відверто, зачаровував словом. Умів переконувати, не нав’язуючи свою думку. З гірким смутком безповоротності згадую про ті години спілкування, але словами Юрія Проненка
Подякувать хочу сьогодні, бо вчора
В отій суперечці про сутність життя
Мені ви довели, що смерті немає,
Допоки є пам’ять і вдячність людська.
Галина Якимів, науковий співробітник музею
Коментарі до матеріалу
Додати коментар
Популярне на сайті
Стрічка коментарів
"нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів! З нетерпінням чекаю на наступні сюжети