» » « Слова з Болехова » - словник ХХІ століття – від задуму праці, записів і до останніх етапів виконання…
0
0
Закрити меню
Про музей Заходи, виставки та експозиції Співробітники Видання та наукова діяльність Відвідувачам Фотогалерея Відеогалерея Фонди


« Слова з Болехова » - словник ХХІ століття – від задуму праці, записів і до останніх етапів виконання…

опублікував Оксана Півень 21-02-2018, 11:00

Минулого тижня, у середу 21 лютого, у Міжнародний день рідної мови в музеї історії міста Болехова імені Романа Скворія зібралося багато людей різних поколінь, які завітали на свято презентації книги «Слова з Болехова». Презентація відбулася у присутності автора - Юрія Гнатишака та співавтора-лексикографа, відповідального редактора – мовознавця інституту українознавства ім. І. Крип’якевича - Наталії Хобзей.
Книга «Слова з Болехова» репрезентує мовлення мешканців міста Болехова. В передмові «Дві сторінки про «Слова з Болехова»» Наталія Хобзей пише: «Лексикографічна добірка «Слова з Болехова» - словник ХХІ століття –від задуму праці, записів і до останніх етапів виконання… Її особливістю є не тільки тлумачення діалектних слів, сталих словосполучень, фразеологізмів, прислів’їв та приказок, а й розлогі цитати - міні-тексти, які описують фрагменти із життя болехівців, їхній побут, традиції і звичаї». У додатку книги подано чоловічі та жіночі імена, прізвища та прізвиська мешканців Болехова. Різноманітні сторінки з життя болехівчан ілюструють фотографії. В основу книги-словника закладено мету щодо збереження говорів української мови та спробу відновити у пам’яті болехівчан призабуті слова, багато з яких і не пригадаємо, коли вживали востаннє.
Автор книги – лікар Юрій Гнатишак, який народився 21 березня 1959 р. у Болехові. Мама – Марія з родини Галів (батьки – Стефан Галів та Февронія з родини Пигач), батько –Орест (батьки – о. Юрій Гнатишак та Ольга з родини Савчак) був вояком Української Дивізії «Галичина». Навчався у Болехівській СШ № 1 (1966-1968). З грудня 1968 р. проживає у м. Львові. Навчався у музичній школі № 1 м. Львова по класу альта, яку закінчив у 1975 р. У 1976 р. закінчив СШ № 63 м. Львова і вступив на стоматологічний факультет Львівського медичного інституту. У 1981-1982 проходив інтернатуру у Чернівецькій міській стоматологічній поліклініці, згодом працював у Заставнівській ЦРЛ Чернівецької області. У грудні 1982 призваний на військову службу. З січня 1985 працював у Перемишлянському районі Львівської області, потім у м. Львові. У 1991 р. – один з організаторів Львівського центру Суспільної служби України (ССУ), який очолював до 2003 р. Був екзекутивним директором ССУ у західному регіоні України. Член Міжнародної федерації суспільних працівників (IFSW), м. Осло та Міжнародної організації з запобігання зневажливого ставлення та насильства над дітьми (ISPCAN) м.Чикаґо. Учасник симпозіумів IFSW у Лондоні та Дебрецені. Член Суспільно-культурного товариства «Надсяння», Всеукраїнського товариства «Лемківщина», Всеукраїнського об’єднання ветеранів.
Варто відмітити, що Юрій Гнатишак над книгою «Слова з Болехова» працював майже десять років. І як зазначив автор у своєму виступі: «Ідея написання Словника рідного міста з’явилася не відразу. Усе розпочалося із занотування поодиноких слів та фразеологізмів на невеликому аркуші паперу. Згодом у розмові з…мешканцем Болехова, зясувалося, що він не розуміє значень деяких слів, якими послуговується місцевий люд. Це і стало поштовхом до усвідомлення того, що зі зміною поколінь ми не тільки маємо здобутки до поступу, але і щось втрачаємо. Із цього моменту розпочалася праця над створенням Словника». Наталія Хобзей у своєму виступі розповіла про співпрацю автора з лексикографами Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича та наголосила на важливості записів з метою виявити маловживану чи фахову лексику.
Серед запрошених гостей на презентації книги «Слова з Болеховабули присутні: Тетяна Лугова, заступник міського голови; Іван Матіїв, старший науковий співробітник Долинського краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів; Юрій Черневий, депутат Івано-Франківської обласної ради, доктор біологічних наук, директор Прикарпатського лісогосподарського коледжу; Марта Калапунь, начальник архівного відділу виконавчого комітету Болехівської міської ради; Ірина Пилипів, краєзнавець, вчитель Тисівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів; Любомир Парахоняк, головний лікар центральної міської лікарні та інші шановані в нашому краї люди.
З вітальним словом до гостей та автора книги виступив відомий у нашому місті знавець історії нашого краю пан Василь Луцик. Ярослав Кіцул процитував деякі уривки з тексту словника, які описують фрагменти із життя болехівчан. Дзвінкоспівом радувала присутніх на заході вихованка Будинку Дитячої Юнацької творчості Болехова талановита дівчинка Іванка Стасевич, яка виконала пісню про рідну мову. А вірші про багатство української мови продекламували найменші учасники заходу – третьокласниці Марія Півень та Анастасія Мухопад. На завершення свята Юрію Гнатишаку побажали творчого неспокою, гордості від здійсненого, втілення задуманого та Божого благословення у всіх добрих починаннях.
Всі присутні мали можливістьпридбати «Слова з Болехова» зі щирими побажаннями та особистим підписом автора.
P.S. Велика подяка Юрію Гнатишаку від колективу музею за подаровану книгу «Слова з Болехова» для музею історії міста Болехова імені Романа Скворія.
Фотографії до матеріалу

  • 1 2
  • 3
  • Фотографії до матеріалу

  • 1
  • 2
  • 3
    Фотографії до матеріалу

  • 1
  • 2 3

    Коментарі до матеріалу
    Додати коментар
    Додати свій коментар:
    Ваше Ім’я:
    Ваш E-Mail:
    Це код:
    Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
    Введіть сюди:
    Стрічка коментарів
    29 січня 2022 18:27
    ...
    "нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
    26 жовтня 2021 18:44
    ...
    Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
    26 жовтня 2021 18:43
    ...
    я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
    Галя Кулик Баран
    21 квітня 2021 15:29
    ...
    Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів!  З нетерпінням чекаю на наступні сюжети
    Designed by Lyminec Studio
    Напишіть нам RSS Для людей з вадами зору
    Нагору