0
0
Закрити меню
Про музей Заходи, виставки та експозиції Співробітники Видання та наукова діяльність Відвідувачам Фотогалерея Відеогалерея Фонди


Вишивані скарби Бойківщини

опублікував Оксана Півень 17-05-2018, 10:52

17 травня 2018 року у День вишиванки та у свято Вознесіння Господнього у Музеї історії міста Болехова імені Романа Скворія відбулась презентація альбому «Вишивані скарби. Центральна Бойківщина» майстра народної творчості Прикарпаття Дарії Петречко.

Дарія Петречко – український краєзнавець, громадська діячка, за фахом – інженер-нафтовик, а за покликанням збирач кращих зразків української вишивки. Частину життя Дарія Іванівна присвячує збиранню та збереженню високомистецьких виробів наших пращурів, створених за допомогою голки і нитки.
На презентації Оксана Півень розповіла про життєвий шлях майстрині, її активну просвітницьку діяльність як очільника Івано-Франківського обласного громадського товариства «Бойківщина» і коротко охарактеризувала попередніх два альбоми Дарії Петречко, присвячених вишиваному одягу бойків, а саме «Вишивані скарби Бойківщини. Західний регіон» і «Вишивані скарби. Східна Бойківщина». Основою другого альбому є світлини вишитого одягу східних бойків, аматорські фото моделей (в т. ч. з Болехова) у вишиваному одязі минулого століття. На основі цих світлин розроблено узори, які можуть бути використані майстринями-вишивальницями та дизайнерами як зразки для створення моделей сучасного одягу. В альбомі розміщено також старовинні світлини та зразки вишивок з фондів музею історії міста Болехова, зразки з особистого фонду майстрині Любові Юрків з Пібережа, є зразки з Гузієва та інших сіл.
Третій альбом «Вишивані скарби. Центральна Бойківщина» є продовженням дослідницької роботи Дарії Петречко. У ньому зібрані традиційні бойківські орнаменти у найпоширеніших техніках, які використовували майстрині-вишивальниці - низинка, ретязь, хрестик. Крім зразків узорів в альбомі вміщені старовинні світлини, коломийки та віршовані рядки сучасних поетів про вишивки. Книжка вийшла двома мовами українською і польською.
На презентації панувала тепла і щира атмосфера спілкування і обміну враженнями. Пані Дарія розповіла, якими непростими шляхами вона прямувала до створення своїх трьох альбомів. Для цього їй довелося помандрувати в пошуку народної автентики чи не всіма селами бойківських районів Івано-Франківщини. А тому етнографічне дослідження Дарії Петречко вийшло інформаційно дуже насиченим. Познайомитися з представленими у виданні зразками бойківської вишивки присутні мали можливість завдяки підготовленій авторкою мультимедійній презентації.
Привітати Дарію Петречко з виходом третього альбому «Вишивані скарби. Центральна Бойківщина» прийшли друзі та шанувальники української вишивки. Багато приємних слів було сказано на її адресу Любою Юрків – майстринею-вишивальницею з Підбережа, Мартою Долішньою – керівником гуртка бісероплетіння при Болехівському БДЮТ та іншими гостями. На знак вдячності за цю жертовну працю дослідниці бойківської вишивки Дарії Петречко Марта Долішня вручила пишний букет ірисів.
Всі присутні мали можливість придбати презентований альбом зі щирими побажаннями та підписом автора, а музей історії м.Болехова ім.Р.Скворія отримав альбом від Дарії Петречко в подарунок.
Фотографії до матеріалу


  • Коментарі до матеріалу
    Додати коментар
    Додати свій коментар:
    Ваше Ім’я:
    Ваш E-Mail:
    Це код:
    Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
    Введіть сюди:
    Стрічка коментарів
    29 січня 2022 18:27
    ...
    "нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
    26 жовтня 2021 18:44
    ...
    Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
    26 жовтня 2021 18:43
    ...
    я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
    Галя Кулик Баран
    21 квітня 2021 15:29
    ...
    Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів!  З нетерпінням чекаю на наступні сюжети
    Designed by Lyminec Studio
    Напишіть нам RSS Для людей з вадами зору
    Нагору