» » Виставка-огляд друкованих видань про Болехів із фондів Музею історії міста Болехова ім. Романа Скворія
0
0
Закрити меню
Про музей Заходи, виставки та експозиції Співробітники Видання та наукова діяльність Відвідувачам Фотогалерея Відеогалерея Фонди


Виставка-огляд друкованих видань про Болехів із фондів Музею історії міста Болехова ім. Романа Скворія

опублікував Оксана Півень 1-02-2018, 09:50

На певному етапі життя кожна людина починає цікавитися історією свого роду, місця, де народилась і виросла. У багатьох та цікавість переростає в захоплення. І лише в деяких вона стає змістом усього життя. Роки пошуків і досліджень першоджерел, збір спогадів та різноманітної інформації дають можливість відтворювати реальні події. А коли виходить друком нова книга – це черговий крок до ліквідації «білих плям» в історії.
Музей історії міста Болехова імені Романа Скворія налічує 8515 одиниць основного фонду, значна частина якого – книжковий фонд. Особливе місце займає історико-краєзнавча література. Цей розділ налічує понад 40 видань, де йдеться про історію Болехова від найдавніших часів до наших днів.
До найрідкісніших належить книга К. Альберті-Шиманської «Затавроване гетто» (1931). Ця повість – про події першої світової війни, нужденне життя і поневіряння єврейської бідноти. Наступна книга - «Смолоскип у темряві» І. Книш – про Н. Кобринську, перу якої належить оповідання «Жидівська дитина».
Тематика життя єврейської спільноти широко представлена у виданнях: «Я знову єврей. З Болехова до комуністичної Польщі і назад до юдаїзму» Шльомо Адлєра гебрейською та англійською мовами, «Доня, її хоробрість, її удача і її доля» цього ж автора, гебрейська одіссея «Тоді в Болехові» А. Реньє німецькою мовою з дарчим написом автора, а також україномовний переклад книги (2017).
В пошуках будь-якої інформації про життя євреїв у нашому місті сюди приїжджали історики, колишні вихідці з Болехова. Кожні їх відвідини – нова книга для музею. Науковець Міріам Вейнер подарувала ілюстроване видання «Євреї в Україні і Молдові», в якому одна сторінка відведена Болехову.
Представники сім’ї Ротів відтворили історію свого роду, одна з гілок якого мешкала в Болехові.
Євреї були складовою суспільного життя міста, безпосередніми учасниками важливих подій. Саме про таких йдеться у двох виданнях літопису визвольних змагань «Нескорена Долинщина», упорядником яких є М. Борис. В книгах вміщено спогади Стелли Кренцбах про її перебування в лавах УПА, завдяки чому вижила, а також про галицьких євреїв – доктора Максимовича, доктора на псевдо «Кум» та ще одного невідомого, які рятували поранених повстанців.
Проживання євреїв у Болехові засвідчують численні світлини кінця ХІХ – першої половини. Вони увійшли до фотоальбомів «На зламі тисячоліть» (Болехів, 2003) і «Долинський повіт на давніх світлинах» Ю. Фреїва (2016).
До написання історії нашого міста доклався краєзнавець Р. Скворій. Його дослідження: «На болехівських видноколах», «В Болехові баталія…», «Таємне стає явним» про давні та недалекі події Болехова.
Свій внесок в літопис міста внесли: історик-мистецтвознавець Ян Батковський («Болехів»), в’язень сталінських катівень Ст. Чекалюк («Болехівський мартиролог»), журналіст І. Ярич («1000-ліття в обличчях. Долина, Болехів, околиці»).
В лютому 2018 р. Болехів презентував книгу Бера Біркенталя «Спогади», що нарешті вийшла в українському перекладі.
А ще відомо про художній роман «Софія» Генріха Блюменталя (1907). Маємо надію, що вона теж побачить світ в українському варіанті.
Нещодавно побачила світ книга «Слова з Болехова» Ю. Гнатишака, фундаментальне дослідження болехівської говірки. Автор книги сьогодні серед нас. Це унікальне видання презентували в музеї 21 лютого 2018 року, в Міжнародний день рідної мови.
Опрацьовуючи кореспонденцію науковців, дослідників і краєзнавців, письменників і літературознавців до Р. Скворія, маємо намір видати книгу епістолярної спадщини, яка є безпосереднім доказом невтомної і плідної праці засновника музею. Про це була доповідь на науковій конференції з нагоди 50-річчя музею 28 лютого 2018 року.
Фотографії до матеріалу


  • Коментарі до матеріалу
    Додати коментар
    Додати свій коментар:
    Ваше Ім’я:
    Ваш E-Mail:
    Це код:
    Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
    Введіть сюди:
    Стрічка коментарів
    29 січня 2022 18:27
    ...
    "нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
    26 жовтня 2021 18:44
    ...
    Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
    26 жовтня 2021 18:43
    ...
    я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
    Галя Кулик Баран
    21 квітня 2021 15:29
    ...
    Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів!  З нетерпінням чекаю на наступні сюжети
    Designed by Lyminec Studio
    Напишіть нам RSS Для людей з вадами зору
    Нагору