» » Катерина Мандрик-Куйбіда (до 95-ї річниці з дня народження)
0
0
Закрити меню
Про музей Заходи, виставки та експозиції Співробітники Видання та наукова діяльність Відвідувачам Фотогалерея Відеогалерея Фонди


Катерина Мандрик-Куйбіда (до 95-ї річниці з дня народження)

опублікував Оксана Півень 26-05-2022, 09:47

Катерина Мандрик-Куйбіда – довголітній політв’язень, ветеран національно-визвольних змагань, поетеса.
Народилася 26 травня 1927 року в с. Сукіль на Болехівщині у селянській родині. Кмітлива, роботяща дівчина добре вчилася, захоплювалася поезією. Війна перервала її навчання. Тоді ж вступила до ОУН і стала активною підпільницею, а в післявоєнні роки брала активну участь як зв’язкова. Сімнадцятирічною дівчиною отримувала  повідомлення, накази, «штафети», які потрібно було відправляти через зв’язкових станиці у різні віддалені села. Крім обов’язків кур’єра ОУН займалася заготівлею продуктів харчування для дислокованих у лісі та в її гірському селі військових підрозділів УПА.
За участь у визвольних змаганнях у 1950 році була заарештована органами НКВС і засуджена на 10 років позбавлення волі. Під час слідства у болехівській катівні, а потім в Станіславській тюрмі мужньо переносила жорстокі тюремні допити. Але підпільниця під час слідства не назвала жодного прізвища чи відомих їй псевдо своїх друзів і знайомих із Сукеля та сусідніх сіл.
Енкаведисти забивали їй під нігті голки, били гумовими палицями по голові, виривали клапті волосся з прекрасної дівочої коси. Опритомнівши,  дівчина молилася до Пречистої Діви Марії, щоб дала їй силу і мужність витримати наступні допити.
Покарання відбувала в Абезі та Інті, Комі АРСР. Її табірний номер – В–1–684. Там вдруге зустрілась з майбутнім чоловіком Степаном. Разом зуміли виховати двох синів.
У Катерини Мандрик були здібності до написання поезії. Писала від болю серця, щоби вгамувати страждання. Ті вірші з табірного життя, ті слова надії і крик душі, написані здебільшого у п’ятдесяті роки. Це поезії: «Втікає сон від мене знову», «Невже від мук та болю…?», «Запроданці» та інші патріотичні твори. Вони  дивом не згубилися у круговерті життя й увійшли до збірки «Антологія краю». В 2001 р. вийшов друком збірник пісень «Ой летіли журавлі», записаних з голосу Катерини Куйбіди. З нагоди її 80-річчя побачила світ збірка поезій та спогадів «Благослови вогнем» про пережиті роки. Через три роки вийшло друге доповнене видання. В день 63-ї річниці створення УПА в Болехові  урочисто й велелюдно відкрили пам’ятник Катерині Мандрик-Куйбіді. Вона постала у бронзі  зовсім юною, якою запам’яталася з часів підпілля. В 2009 році згідно розпорядження Кабінету Міністрів України ім’я Катерини Мандрик-Куйбіди присвоєно Козаківській ЗОШ І-ІІІ ст.
Відродження української незалежності стало для Катерини Куйбіди справедливою нагородою і вимріяним святом. Вона активно працювала в «Меморіалі», Союзі українок, Братстві ОУН-УПА. Праця для українського народу була для неї сенсом і способом життя. В Музеї історії міста Болехова імені Романа Скворія зберігається вишиваний тризуб – герб України, подарований нею для Союзу українок Болехова.
Померла Катерина Мандрик-Куйбіда 14 березня 2004 року. Похована у Львові на Личаківському кладовищі.

  За матеріалами фондів Музею
Фотографії до матеріалу

  • 1
  • 2
  • Фотографії до матеріалу

  • 1
  • 2

    Коментарі до матеріалу
    Додати коментар
    Додати свій коментар:
    Ваше Ім’я:
    Ваш E-Mail:
    Це код:
    Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
    Введіть сюди:
    Стрічка коментарів
    29 січня 2022 18:27
    ...
    "нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
    26 жовтня 2021 18:44
    ...
    Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
    26 жовтня 2021 18:43
    ...
    я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
    Галя Кулик Баран
    21 квітня 2021 15:29
    ...
    Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів!  З нетерпінням чекаю на наступні сюжети
    Designed by Lyminec Studio
    Напишіть нам RSS Для людей з вадами зору
    Нагору