0
0
Закрити меню
Про музей Заходи, виставки та експозиції Співробітники Видання та наукова діяльність Відвідувачам Фотогалерея Відеогалерея Фонди


Мить життя… Згадаймо ЮРІЯ ПРОНЕНКА

опублікував Оксана Півень 9-02-2023, 11:16

(31.05.1947 – 04.02.2015)
(8-і роковини з дня смерті)

Історія минуле нагадає,
Історія доводила не раз:
В міцній державі віра всіх єднає,
Де спільна ціль, там не бува образ.
Ю.ПРОНЕНКО

4 лютого цього року минула 8-а річниця з дня смерті ЮРІЯ ПРОНЕНКА- великого українця, для якого Болехівщина стала рідною.
Юрій  Проненко  вчитель історії і викладач філософії,   майстер спорту з боксу і спортивного скелелазіння, поет, прозаїк і художник.
Народився Ю. Проненко 31 травня 1947 р. в місті Добропіллі Донецької області у сім’ї вчителів. Дитячі роки пройшли у місті Буську на Львівщині. Тут закінчив  восьмирічну школу. Згодом родина повернулася на Донбас, де  він здобув середню освіту. Військову службу проходив на флоті (1966-1969), після якої  деякий час працював тренером. В 1977 році закінчив історичний факультет Львівського університету. Відтоді мешкав у Болехові, зріднившись із  бойківською землею.
Від батьків Ю. Проненко перейняв глибоку пошану до української культури і любов до материнської мови. Читати навчився в   чотирирічному віці, а в п’ять уже зачитувався «Кобзарем». Ця книга стала визначальною у житті і творчості митця. Свою останню виставку художніх полотен, яка експонувалася в музеї історії міста Болехова імені Романа Скворія наприкінці 2013 року, він присвятив 200-літтю Тараса Шевченка.
Займав активну громадянську позицію. Започаткував відродження справи випуску газети в нашому місті («Джерело», 1994-96 рр. і «Зоряниця», 1996-98 рр.). Юрія Проненка бачили на сцені в ролі козацького старшини у виставі «Гетьман Дорошенко» Людмили Старицької - Черняхівської та в складі народного аматорського ансамблю «Народні джерела». Живописом почав  займатися з 1988, а через два роки з’явились перші поетичні рядки, які стали основою для збірки «Розтривожені думи». Пізніше у Львові вийшла книга поезії,  прози,  живопису «… І мить життя» (2005). А ще є електронні версії книг: «Люди і скелі», «Де небо й гори». За особливий внесок у відродження культури нашого краю нагороджений медаллю «За заслуги перед Прикарпаттям».
Художнє мистецтво Юрія  Проненка –  це  миті життя, з яких складається Всесвіт з його буденністю і високою духовністю, відкритістю і таємничістю. В художніх роботах митця відбивається його душа і внутрішній світ. Він не шукав визнання заради слави. Творив, бо цього прагнула його душа. Писав так, як підказувало йому серце.
За матеріалами фондів Музею
Фотографії до матеріалу


 • Коментарі до матеріалу
  Додати коментар
  Додати свій коментар:
  Ваше Ім’я:
  Ваш E-Mail:
  Це код:
  Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
  Введіть сюди:
  Стрічка коментарів
  29 січня 2022 18:27
  ...
  "нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
  26 жовтня 2021 18:44
  ...
  Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
  26 жовтня 2021 18:43
  ...
  я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
  Галя Кулик Баран
  21 квітня 2021 15:29
  ...
  Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів!  З нетерпінням чекаю на наступні сюжети
  Designed by Lyminec Studio
  Напишіть нам RSS Для людей з вадами зору
  Нагору