0
0
Закрити меню
Про музей Заходи, виставки та експозиції Співробітники Видання та наукова діяльність Відвідувачам Фотогалерея Відеогалерея Фонди


Митець визвольної боротьби

опублікував Оксана Півень 13-01-2023, 15:02

9 січня 2023 року минуло 130 років від дня народження ІВАНА  ІВАНЦЯ – українського художника, графіка, редактора, видавця, фотографа, січового стрільця, громадського діяча.
Народився Іван Іванець 9 січня1893 року в селі Новосілки-Гостинні, нині Самбірського району Львівської області. Син священика у Болехові Йосифа Іванця і Михайлини Рошкевич. Свояк Наталії Кобринської. Закінчив львівську гімназію в 1912 році, навчався на правничому факультеті Львівського університету. Паралельно студіював живопис в майстерні Станіслава Батовського – Качора та у Вільній академії мистецтв з 1912 по 1914 роки. Після Першої світової війни проживав у Празі, де в Карловому університеті здобув юридичну освіту, став доктором права. Одночасно навчався в студії пластичного мистецтва в І.Кулеця.
Під час національно – визвольних змагань був у рядах УСС – стрільцем у сотні Василя Дідушка, а згодом старшого десятника і коменданта чоти. Іван Іванець був одним із організаторів пресово – мистецької  справи в Легіоні УСС. Серед Січових стрільців, що першими ввійшли з боями в Болехів навесні 1915 року, був І.Іванець. В домі письменниці Н.Кобринської він виконав проєкт прапора УСС, який пізніше був виготовлений у Львові й урочисто посвячений Андреєм Шептицьким. Завдяки І. Іванцю та Л.Лепкому Легіон УСС дістав свій стрілецький однострій – шапку –мазепинку та військову блюзу нового крою. Іванець був маляром «Ордену Залізної Остроги» в УСС. Він, як член комісії корпусної команди, перевіряв упорядкування могил січових стрільців на полях від Болехова до ріки Стрипи.
У 1921 році був членом Стрілецької ради. Від 1927 року жив у Львові. Працював редактором журналів «Українська ілюстрація» і «Червона Калина», займався ілюстрацією стрілецьких видань. Приятель Пласту. Автор численних спогадів про УСС та статей на мистецькі теми. В часі німецької окупації очолював Спілку праці українських образотворчих митців у Львові. Співпрацював із військово – історичним відділом Військової управи Дивізії «Галичина».
У 1944 році виїхав до Відня, а наступного року – до Кракова, де його заарештував СМЕРШ і вивіз до Солікамська, де він помер 10 березня 1946 року.
    Велика частина фотографічного доробку Івана Іванця з часів Визвольних змагань ( 2 тис. світлин історичних пам'яток і мистецьких творів та 900 світлин, що ілюстрували життя УСС) втрачена в бою під Махнівкою 1920 року. А в 1952 році знищено 17 із 18 олійних полотен художника, що належали до збірки Національного музею у Львові.

За матеріалами Музею
До цієї дати в музеї діє виставка – експозиція «Митець визвольної боротьби».
Фотографії до матеріалу

  • 1
  • 2
  • Фотографії до матеріалу

  • 1
  • 2

    Коментарі до матеріалу
    Додати коментар
    Додати свій коментар:
    Ваше Ім’я:
    Ваш E-Mail:
    Це код:
    Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
    Введіть сюди:
    Стрічка коментарів
    29 січня 2022 18:27
    ...
    "нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
    26 жовтня 2021 18:44
    ...
    Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
    26 жовтня 2021 18:43
    ...
    я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
    Галя Кулик Баран
    21 квітня 2021 15:29
    ...
    Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів!  З нетерпінням чекаю на наступні сюжети
    Designed by Lyminec Studio
    Напишіть нам RSS Для людей з вадами зору
    Нагору