» » Чеський «приятель русинів» із «золотим серцем»
0
0
Закрити меню
Про музей Заходи, виставки та експозиції Співробітники Видання та наукова діяльність Відвідувачам Фотогалерея Відеогалерея Фонди


Чеський «приятель русинів» із «золотим серцем»

опублікував Оксана Півень 12-10-2017, 13:20

На відзначення 160-ліття від дня народження визначного чеського етнографа, громадського діяча, дослідника українського народного побуту, фольклору, народної медицини Франтішека Ржегоржа у Львові відбулася міжнародна наукова конференція «Дала нам Чехія чоловіка з золотим серцем».
Цей захід відбувся в приміщенні Інституту народознавства НАН України під патронатом Голови Львівської обласної державної адміністрації О. Синютки та Генерального консула Чеської Республіки у Львові П. Пешека. Співорганізатори конференції – Інститут народознавства НАН України та Інститут Івана Франка НАН України, а також Українсько-чеське товариство імені Ф. Ржегоржа, Художньо-меморіальний музей Устияновичів та Всеукраїнська громадська організація Союз Українок.
На урочистостях з нагоди відкриття конференції з вітальним словом до її учасників звернулися Голова Львівської ОДА Олег Синютка, Генеральний консул Чеської Республіки у Львові Павел Пешек, директор Інституту народознавства НАН України, академік НАН України, професор Степан Павлюк, директор Інституту Івана Франка НАНУ, член-кореспондент НАНУ Євген Нахлік, декан філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Святослав Пилипчук, Голова Всеукраїнської громадської організації Союз Українок Ореслава Хомик.
Вітання відомого етнографа Наді Валашкової від імені чеської наукової спільноти зачитав заступник Генерального консула Чеської республіки у Львові та Консул з питань культури, освіти, економіки Ігор Шедо.
Після короткого знайомства і спілкування конференція продовжилася роботою у двох секціях ‒ «Франтішек Ржегорж та його інтелектуальне середовище (проблеми рецепції та контактології)» і «Парадигма українсько-чеських культурних взаємин». Цікаві доповіді учасників конференції стали фактографічним підтвердженням духовного подвижництва Ф. Ржегоржа у сфері популяризації української народної культури. Висвітлення його взаємини з інтелектуальним середовищем Галичини та Буковини сприяло ширшому осмисленню українсько-чеських контактів.
До участі в роботі конференції було запрошено й представників Болехівщини. Тематика їхніх виступів – «Село Тисів у парадигмі чесько-українських взаємин» та «Болехівщина в етнографічних дослідженнях Франтішека Ржегоржа». Ці матеріали будуть пропоновані увазі читачів на сторінках наступних чисел газети «Ратуша».
На завершення конференційного дня у Львівській обласній філармонії відбувся концерт хору та оркестру заслуженої академічної капели України «Трембіта» з репертуаром свого попередника ‒ «Львівського Бояна», що 1891 року успішно гастролював у Празі.
Наступного дня, 13 жовтня, у рамках конференційної програми учасники побували у с. Вовків Пустомитівського району, в якому впродовж 1877‒1890 рр. проживав Ф. Ржегорж разом зі своїми батьками. На сільському цвинтарі у Вовкові відбулося освячення пам’ятного знака на місці поховання Ржегоржевих матері, сестри та брата. Плідними та успішними підсумками конференція завершилась у місцевому художньо-меморіальному музеї Устияновичів.
За матеріалами доповідей та за підтримки Львівської ОДА заплановано видання наукового збірника статей. 
Конференція, присвячена 160-літтю від дня народження Франтішека Ржегоржа вкотре засвідчила непроминаючий інтерес науковців різних поколінь до постаті визначного етнографа та «ентузіастичного приятеля русинів», як його називав Франко. Водночас вона виокремила проблеми, пов’язані з популяризацією постаті Ф. Ржегоржа та доступом до всієї його творчої спадщини, епістолярію, вирішення яких можливе на високому державному рівні у форматі чесько-української співпраці.
Фотографії до матеріалу


  • Коментарі до матеріалу
    Додати коментар
    Додати свій коментар:
    Ваше Ім’я:
    Ваш E-Mail:
    Це код:
    Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
    Введіть сюди:
    Стрічка коментарів
    29 січня 2022 18:27
    ...
    "нацистська окупація" ??? за словами Шептицького , Стецько і їхніх сьогоднішніх поціновувачів то було визволення ...
    26 жовтня 2021 18:44
    ...
    Тому я не зміг утриматись від коментарю. Чудово написано!
    26 жовтня 2021 18:43
    ...
    я сьогодні переглядав в Інтернеті більше трьох годин, але жодної цікавої статті, подібної до вашої, я так і не знайшов. А це досить цінно для мене.
    Галя Кулик Баран
    21 квітня 2021 15:29
    ...
    Дякую! Коротенькі і змістовні відео про Болехівські околиці . За ними стоїть велика праця і час авторів!  З нетерпінням чекаю на наступні сюжети
    Designed by Lyminec Studio
    Напишіть нам RSS Для людей з вадами зору
    Нагору